Gera idėja

11/02/2011

Atrasta virtuvė ir tiramisú

Prieš keletą metų net nepagalvojau, kad man patiks eksperimentuoti virtuvėje, gaminti. Pamenu, labiau patikdavo kur nors nueiti ir pavalgyti kokių cepelinų... arba Maximoje nusipirkti kokių salotų ir panašiai. Pamenu, labai patikdavo morkų mišrainė su česnaku ir, aišku, lietuviška mišrainė. O dabar niekaip nesuprantu, kodėl niekad negaminau nei vienos, nei kitos. Ypač tos su morkom, kuriai tereikia sutarkuotų morkų, majonezo ir česnako?! Juokinga dabar :) Bet, matyt, čia ta jaunystė tokia. Bet gal ne visiems...? Netraukė manęs į tą virtuvę... Joje būdavau tik iš reikalo - verdant dešreles, kepant bulves, verdant raugintų kopūstų sriubą, avižinių dribsnių košę, šildant mamos balandėlius ar dar ką nors ir valgant varškės sūrelius... Ooo, kaip aš juos mėgau!
Niekada nesusimąsčiau, kad daug ragautų ir valgomų dalykų, galima pasigaminti namie, kopijuoti arba visaip improvizuoti pagal skonį. Niekada nepagalvojau apie tokią didžiulę maisto ir skonių egzistuojančią įvairovę. Tikrai! Bet visai neseniai, tik prieš kelis metus, labai pamažu, pradėjau susipažinti su virtuve, su skoniais, ir apskritai, su maistu, jo gaminimu. Taigi, vis atradinėju skanius lobius savo mažoje virtuvėje! 
Turbūt visi žino tiramisú! Ne kažkokia naujiena... Kažkada kažkur jį valgiau, bet manęs nesužavėjo. Galbūt nebuvo geras ir skanus... Nežinau.
Bet štai neseniai, sugalvojau, kad noriu pagaminti tiramisu. Pradėjau ieškoti recepto ir nustebau, kad jį pagaminti labai lengva. Taip pat, jog yra daug receptų, bet pagrindiniai produktai kaip ir nesikeičia. 
Tai, jo norime dar ir dar, jis taip lengvai „lenda“ ir tas kavos su brendžiu ir juodojo šokolado skonio derinys... Tikrai išskirtinis! Ir labai svarbu, jog greitai pagaminamas!!!
Šį desertą galima daryti individualiuose indeliuose arba viename inde. Jo formų taip pat daug – vienasluoksnių, daugiasluoksnių. Kaip kam skaniau, gražiau ir priimtiniau.
Pirmąjį savo tiramisu gaminau pagal Jamie Olivier “Best tiramisu“ receptą. Jis, ant sumirkyto su kava biskvitinio sausainio, siūlo dėti šokolado sluoksnį (juodas šokoladas sumaišytas su sviestu), kuris pasidaro kietas. Tai man ši idėja kaip ir nelabai patiko, nes valgant, šaukštelis atsiremia į tą šokoladą ir toks tiramisu gaunasi jau nebetirpstantis burnoje. Bet galbūt kitiems taip labiau patinka. Tad antrą kartą gaminant, tą kieto šokolado sluoksnį pakeičiau šokolado drožlių sluoksniu ir šį desertą individualiuose indeliuose dariau dviejų aukštų ir darant viename inde – triejų.
Tiramisú

250g maskarponės sūrio (kambario temperatūros)
Apie 200-300g biskvitinių pirštelių
2 kiaušiniai
2 v. š. cukraus
1 1/2 stiklinės stiprios (expresso) kavos
Apie 2 v. š. brendžio, viskio ar amaretto likerio
Juodojo šokolado (naudoju 85% kakavos) arba tikros kakavos (be cukraus)
Džiovinto apelsino žievelė
Žiupsnelis druskos

Padaryti kavą ir į ją įpilti brendžio. Į indą, iš kurio ir bus pjaunamas ir tiekiamas tiramisu, išguldyti pamirkytus kavoje biskvitinius pirštelius pirmam sluoksniui.
Kiaušinių trynius ir baltymus atskirti. Trynius gerai, iki baltumo išsukti su cukrumi ir iki vientisos masės sumaišyti su maskarponės sūriu. Į baltymus įberti žiupsnelį druskos ir juos išplakti iki baltų standžių putų ir atsargiai įmaišyti į maskarponės sūrio kremą.
Ant sumirkytų su kava biskvitų, dėti maskarponės kremo. Ant jo užtarkuoti šokolado arba pabarstyti kakavos milteliais. Dėti sekantį pamirkytų kavoje biskvitinių sausainių sluoksnį, ant jų maskarponės kremą ir ant jo barstyti tarkuoto šokolado arba kakavos.
Ant užtarkuoto juodojo šokolado galima dar užtarkuoti apelsino žievelės, kaip ir Jamie Olivier recepte. Labai kvapnu ir skanu.

Patarimai:
- Biskvitiniai piršteliai gali būti permirkę kava mažiau arba daugiau. Kai darau individualiuose indeliuose, biskvitus pamirkau daugiau, o kai darau viename inde, kad geriau atsipjautų ir neištižtų, biskvitus kavoje mirkau mažiau (įmerkiu ir greitai ištraukiu iš kavos).
- Darant individualiuose indeliuose, biskvitukus geriau sulaužyti.

Tiramisu su konfituotais mandarinais

Viename iš mano sekamų ispaniškų tinklaraiščių (La tarte divine) labai patiko rožių skonio tiramisu su konfituotais mandarinais idėja. Šio tiramisu dar nebandžiau gaminti, bet turėtų būti labai skanu. Tad tik paėmiau konfituoto mandarino idėją savajam tiramisu. 
 Konfituoto mandarino skiltelės

2 mandarinų skiltelės
1 v. š. sviesto
1 v. š. cukraus

Sviestą ir mandarinų skilteles dėti į keptuvę ir neilgai ant nekarštos ugnies maišant pakaitinti, įdėti cukraus ir dar truputį pakaitinti iki kol mandarinų skiltelės gražiai pageltonuos.
      Adaptuota pagal:
No comments: